Warning: Array to string conversion in /home/clauver/public_html/stewapl/wp-includes/formatting.php on line 1108

kursy motorowodne-sternik motorowodny-gdańsk

KURSY MOTOROWODNE

PATENT STERNIKA MOTOROWODNEGO

Żaglówka, czy motorówka?

Wiele osób wybiera motorówkę, zamiast żaglówki i łatwo zrozumieć dlaczego. Jako sternik motorówki nie jesteś uzależniony od prędkości wiatru. Łatwiej jest też sterować motorówką, a wiele osób uważa, że jazda jest o wiele przyjemniejsza. Nie wyklucza to jednak posiadania uprawnień na jachty i łodzie jednocześnie, bo przecież nie ma nic lepszego, jak sytuacja gdy za sterem stanie osoba doświadczona i przeszkolona. A prawda jest taka, że niejeden żeglarz ślizga się także na skuterze i pływa motorówką.

Z szybką łodzią możesz zwiedzić wiele wysp, zatoczek i portów w ciągu jednego dnia. Możliwość szybkiego poruszania się daje większe poczucie wolności, ponieważ nie jesteś uzależniony od siły wiatru w taki sam sposób jak na żaglówce. Jazda motorówką jest bardzo podobna do jazdy samochodem, co sprawia, że większość osób czuje się bardziej komfortowo na motorówce, niż na żaglówce. Wreszcie, wiele osób uważa, że motorówki są o wiele fajniejsze. Szybka jazda po wodzie daje ogromne poczucie wolności, trudne do osiągnięcia w inny sposób. W momencie, gdy jesteś smagany wiatrem podczas jazdy po powierzchni wody z dużą prędkością, a siły odśrodkowe działają na Ciebie, Twój poziom adrenaliny rośnie, a szeroki uśmiech pojawia się na Twojej twarzy. Wyobraź sobie, że spędzasz urlop Grecji, Chorwacji, czy we Włoszech i oglądasz plaże z perspektywy wodnej. Nie ma nic przyjemniejszego.

Sternik motorowodny Stewa Gdańsk

Chcesz zdobyć uprawnienia na motorówkę? Podstawa to patent sternika motorowodnego, możliwy do uzyskania po ukończeniu 14 roku życia i zdaniu egzaminu na stopień sternika motorowodnego. Patent uprawnia do:

 • Prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych, bez ograniczeń mocy silnika i długości jednostki.
 • Z patentem możesz pływać po rzekach i jeziorach, czyli wodach śródlądowych.
 • Uprawnienia są niezbędne przy pływaniu skuterem wodnym.
 • Patent motorowodny pozwala także na prowadzenie jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 m., po wodach wewnętrznych oraz pozostałych w strefie do 2Mm od brzegu, w porze dziennej. Przy czym – 1 Mila morska = 1,852 km, 2 Mile morskie = 3,704 km
 • Osoby w wieku poniżej 16 roku życia, mogą realizować swoje uprawnienia na jachtach motorowych o mocy silnika do 60kW (81,68 KM).

Egzamin na sternika motorowodnego w Stewa Gdańsk, składa się z części teoretycznej, oraz praktycznej, w której należy poprawnie wykonać manewry portowe, wejścia w ślizg oraz  podejścia do człowieka. Część praktyczna zwykle trwa do 30 minut.

Część teoretyczna składa się z testu zawierającego 75 pytań  z wiedzy ogólnej o żeglarstwie motorowodnym. Aby test zaliczyć wymagane jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na minimum 65 punktów. Czas przeznaczony na napisanie testu to 90 minut.

Koszt egzaminu jest standaryzowany we wszystkich ośrodkach w Polsce.

Wydanie patentu po zdanym egzaminie

W celu otrzymania patentu motorowodnej, należy po zdanym egzaminie, przesłać do Biura PZMWiNW, następujące dokumenty:

 • zaświadczenie o zdaniu egzaminu potwierdzającego posiadanie wiedzy i umiejętności z zakresu żeglarstwa – wystawione przez Komisję Egzaminacyjną,
 • wniosek o wydanie patentu motorowodnego 
 • zdjęcie o wymiarach 3,5cm x 4,5 cm wklejone na wniosku,
 • pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na uprawianie turystyki wodne j- w przypadku osoby małoletniej,
 • dowód wpłaty za egzamin oraz dowód wpłaty za wydanie patentu,
 • kserokopia dokumentu upoważniającego do 50% zniżki – w przypadku uczniów i studentów w wieku do 26 lat.

Uczniowie i studenci w wieku do 26 lat, uiszczają opłaty w wysokości 25 zł po przedstawieniu kopii ważnej legitymacji szkolnej/studenckiej

Cennik PZMWiNW

Wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu na poszczególne rodzaje stopni żeglarskich i motorowodnych oraz egzaminu uprawniającego do holowania narciarza wodnego, lub statków powietrznych oraz opłat za czynności związane z wydaniem dokumentu potwierdzającego posiadanie odpowiednich kwalifikacji do uprawiania żeglarstwa: patentu i licencji.

 • Opłata za przeprowadzenie egzaminu na patent sternika motorowodnego
  – 250 zł
 • patent motorowodnego sternika morskiego – 350 zł
 • patent mechanika motorowodnego – wynosi 250 zł
 • licencja do holowania narciarza wodnego lub innych obiektów pływających służących do uprawiania sportu lub rekreacji z wyłączeniem jachtów żaglowych i jachtów motorowych – 250 zł
 • licencja do holowania statków powietrznych – wynosi 250 zł
 • opłata za czynności związane z wydaniem patentu albo licencji wynosi 50 zł.

+48 518 458 791  |  +48 503 933 773

KURSY MOTOROWODNE W GDAŃSKU
Przewiń na górę
Call Now Button